Migotanie komór

Czym jest migotanie komór?
Jest to śmiertelna arytmia mogąca prowadzić do zgonu w ciągu kilku minut. Większośc pacjentów nie przeżywa epizodu migotania komór jeśli nie zastosuje się natychmiastowo leczenia defibrylującego. Pacjenci mogą umrzeć w mechanizmie tzw. nagłego zgonu sercowego.
Jest to niezwykle szybki i chaotyczny rytm [rycina 1] wywodzący się z komór, prowadzący do całkowitej utraty koordynacji skurczów komór i skutkujący całkowitym upośledzeniem krążenia krwi, co w efekcie prowadzić może do zgonu.


Jakie są objawy migotania komór?

Trudno mówić o jakichkolwiek objawach, jeśli wystąpienie arytmii w ciągu minut skutkuje zgonem.

Co powoduje migotanie komór?
Poza kilkoma wyjątkami pacjenci którzy prezentują migotanie komór cierpią na jakąś inną chorobą podstawową taką jak rozległy zawał, ostra niewydolność serca czy kardiomiopatia. W innych przypadkach niektóre leki oraz choroby genetyczne (zespół Brugadów, zespół lQT) mogą wywołać migotanie.

Konsekwencje migotania komór
Jeżeli nie zostanie wdrożone szybkie postępowanie resuscytacyjne migotanie komór prowadzi do nagłego zgonu sercowego.

Możliwości leczenia
Wszyscy pacjenci z przebytym migotaniem komór muszą być poddani wszczepieniu defibrylatora[rycina 2]. Nie jest akceptowane obecnie leczenie pacjentów z tym stanem bezpośredniego zagrożenia życia przy pomocy samej terapii lekami.

 

 
ZWIŃ ARTYKUŁ
PRZEWIŃ DO GÓRY