Czym są arytmie?

Wyjaśniając najprościej, arytmia to nic innego jak nieregularny rytm serca.

Jest to dość ogólny OPIS grupy schorzeń serca charakteryzujących się obecnością nieprawidłowych uderzeń serca, a NIE konkretna diagnoza. Niestety wielu pacjentów poddanych intensywnemu leczeniu kardiologicznemu jest informowanych, że mają arytmię. To zupełnie nieodpowiednie określenie.

 

Podsumowując, nie jest wystarczające postawienie rozpoznania brzmiącego „arytmia”. Zdiagnozowanie KONKRETNEJ arytmii jest niezbędne dla prawidłowego leczenia pacjenta. Nie wszystkie bowiem arytmie powstają tak samo. Niektóre wiążą się z niebezpieczeństwem nagłego zgonu sercowego i wymagają natychmiastowego leczenia.

 

Czym jest elektrofizjologia serca?

 

Arytmia to schorzenie opierające się na dysfunkcji systemu elektrycznego serca. Taka dysfunkcja prowadzi do nieprawidłowego rytmu serca co może skutkować poważnymi komplikacjami zdrowotnymi. Te „elektryczne” problemy serca stanowią obszar działań lekarzy kardiologów - elektrofizjologów a także arytmologów. 


Elektrofizjologia zajmuje się badaniem elektrycznych impulsów serca. Elektrofizjolog jest zatem dyplomowanym lekarzem kardiologiem, który ponadto wąsko specjalizuje się w elektrofizjologii klinicznej. Oznacza to pewną różnicę pomiędzy kardiologiem „ogólnym” zajmującym się szeroko pojętymi schorzeniami serca i całego układu krążenia, a elektrofizjologiem skupiającym się tylko na zjawiskach elektrycznych w sercu.

W tym serwisie wykorzystywane są pliki cookies. Stosujemy je w celach zapamiętywania ustawień i zbierania anonimowych danych dla celów statystycznych. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej..